10.03.2023 відбулося засідання спеціалізованої робочої групи депутатів Верховної Ради з питань ефективного управління лісовим господарством та іншими сферами природокористування, в якому взяли участь близько 30 національних та міжнародних експертів, зокрема представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля) та Державного агентства лісових ресурсів України (Держлісагентство), Лісового управління Словаччини, Посольства України в Чеській Республіці, депутати німецького Бундестагу чи федерального парламенту (повний список учасників відсутній). Дискусія була зосереджена на фінансових відносинах між державним лісовим сектором та державним бюджетом.

Народний депутат України Михайло Лаба привітав учасників і спочатку попросив заслухати представників Міндовкілля та Держлісагентства. Подальша дискусія була зосереджена на стратегічних реформах у сфері діяльності Держлісагентства, зокрема, на концентрації державних лісогосподарських підприємств в одному великому підприємстві “Ліси України” (ЛУ). Запланована реструктуризація Держлісагентства у державне акціонерне товариство викликала суперечливі дискусії. Відповідний законопроект було внесено до Верховної Ради. У разі створення акціонерного товариства були озвучені небезпеки для збереження державної власності на ліси.

Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, надав інформацію про завдання проєкту, який підтримується Федеральним міністерством продовольства та сільського господарства, а саме: (i) надання консультацій з питань лісової політики, управління лісами та національної інвентаризації лісів, (ii) відновлення втраченого внаслідок війни обладнання для інвентаризації та (iii) збір відповідних даних у лісі. Інвентаризація всіх лісів України на основі дистанційного зондування повинна бути представлена наприкінці 2023 року. Після цього було поставлено велику кількість запитань щодо права власності на ліси, лісового законодавства на федеральному рівні в Німеччині та державного лісового господарства у федеральних землях.

Далі Зассе розповів про різні результати роботи проєкту, в тому числі щодо прозорості та участі громадськості в лісовому законодавстві, а також фінансування соціальних та екологічних послуг, що надаються державними лісовими підприємствами. Що стосується вищезгаданого законопроекту, Зассе запропонував прокоментувати його на тлі європейського та німецького досвіду. “На нашу думку, державна лісова інспекція України також має бути посилена технічними, людськими ресурсами та адміністративними інструментами, щоб вона могла всебічно виконувати свої завдання”, – сказав Зассе.