6 березня 2024 року Європейська Комісія (Генеральний директорат з питань довкілля) та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України організували Фенікс-діалог Україна-ЄС на тему лісів.

Це був один із серії технічних діалогів з питань екологічної політики та законодавства (фокусовані діалоги PHOENIX), ініційованих у 2023 році. Ініціатива PHOENIX (Проєкт цілісної орієнтації на нову екологічну інфраструктуру в містах України) була започаткована та представлена Президентом фон дер Ляєн українському Уряду під час зустрічі Колегії з Урядом 2 лютого 2023 року, яка відбулася паралельно із Самітом Україна-ЄС. Сфокусовані діалоги є одним із чотирьох принципів Фенікса.

З вітальним словом з боку Генерального директорату з питань довкілля виступили: Мартін Квінн, заступник керівника відділу ENV F2 (Регіональне та двостороннє екологічне співробітництво); Марко Оніда, ENV D1 (Землекористування та управління); а також з боку України: Євгеній Федоренко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції; Віктор Смаль, Голова Державного агентства лісових ресурсів України.

Порядок денний зустрічі включав три презентації, представлені представниками Генерального директорату з питань довкілля, та одну презентацію Голови Держлісагентства.

У презентації “Ліси та лісове господарство в ЄС (стан та виклики, актуальність для України з точки зору охорони довкілля та Лісова стратегія ЄС до 2030 року” Марко Оніда (ENV D1) висвітлив стрімкий розвиток лісової політики та законодавства ЄС у сфері лісового господарства за останні роки.

Також певна увага була приділена розвитку лісового моніторингу в ЄС, коли новий проєкт Постанови пропонує створити нові рамки для нього, де частина даних буде збиратися Комісією.

Потім Габор Ловасі (ENV F1) представив “Регламент ЄС щодо вирубки лісів” (EUDR) та його очікуваний вплив на ринок деревини в ЄС та країнах-сусідах. Він поінформував, що ЄК запустила інформаційну систему щодо EUDR наприкінці 2023 року, а спеціальне навчальне середовище буде доступне пізніше в 2024 році.

Як додатковий захід на підтримку EUDR Об’єднаний дослідницький центр розробив Обсерваторію спостережень за вирубкою лісів, яка надає довідкові карти світового лісового покриву. Вона була презентована в грудні 2023 року і наразі знаходиться у відкритому доступі в iнтернеті.

Хесус Алькесар Сабаді (ENV F1) описав окремі питання, що стосуються лісів, у презентації “Взаємозв’язок між регулюванням LULUCF (землекористування, зміни в землекористуванні та лісове господарство) та RED (Директива з відновлюваної енергетики)”.

Ситуацію в Україні щодо лісового господарства та управління лісами представив Віктор Смаль. Він наголосив на викликах, пов’язаних з війною, що триває, а також на необхідності розвитку сектору. Серед іншого, він також зазначив, що Держлісагентство визначає площу 1,9 млн. га самосійних лісів, таким чином, загальна площа лісового фонду України становить 12,3 млн. га.