Це один з головних висновків круглого столу, організованого 11.07.23 проєктом “Технічна підтримка розвитку лісової політики та впровадження національної інвентаризації лісів” (SFI-проєкт). Понад 20 українських експертів, представників державних органів управління лісовим господарством, лісового бізнесу, лісівничої науки та неурядових організацій взяли участь у заході та обговорили варіанти розвитку ефективної системи лісовпорядкування в Україні.

Передісторія цього заходу пов’язана з війною росії в Україні. З лютого 2022 року значні площі українських лісів та виробничі потужності, зокрема Укрдержліспроекту, зазнали значного впливу. Крім того, нещодавня реформа державного управління лісами впливає на лісовпорядкування, тому під час нинішнього відновлення доцільним видається більш загальний огляд з точки зору законодавчої бази, а також ефективної організації та фінансування лісовпорядкування, включаючи функцію контролю за веденням лісового господарства.

Ігор Будзінський, начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Державного агентства лісових ресурсів, привітав учасників та підкреслив роль лісовпорядкування для управління державним лісовим господарством з точки зору сталого розвитку лісових ресурсів. Через російську війну потужності лісовпорядкування значно зруйновані. Відновлення є нагальною потребою і має ґрунтуватися на найкращих європейських практиках. У зв’язку з цим консультативна допомога від проєкту SFI буде дуже доречною.

Анатолій Борсук, головний спеціаліст з питань лісового господарства Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля), привітав учасників. Він вказав на важливість наближеного до природи ведення лісового господарства та на досвід Німеччини в цьому відношенні.

Представник державного підприємства “Ліси України”, начальник відділу лісового господарства, Володимир Касюхнич підкреслив важливість лісовпорядкування для його підприємства та наміри його організації слідувати кращим європейським практикам.

Віктор Мельниченко, генеральний директор “Укрдержліспроект”, більш детально розповів про поточні виклики для лісовпорядкування в Україні. Особливу увагу він приділив сучасним методам обробки інформації, які є важливими для різних сфер діяльності, пов’язаних з управлінням лісовим господарством.

Основна частина заходу була присвячена виступу пана Дірка-Роджера Айзенхауера, експерта SFI, керівника Центру компетенції з питань лісів та лісового господарства державного лісового підприємства «Ліси Саксонії», який представив результати оцінки звіту про поточний стан управління лісами в Україні (підготованого Володимиром Савчиним, головним технологом Львівської державної лісовпорядної експедиції), досвід Німеччини/Саксонії, а також висновки щодо ефективної організації та фінансування управління лісами в Україні.

Пан Айзенхауер представив сучасні методи управління лісами на основі дистанційного зондування, що застосовуються в Саксонії, і в цьому контексті відзначив зниження витрат і підвищення точності лісовпорядних даних. В якості ключового повідомлення він вказав на необхідність чітко визначеної законодавчої бази, достатнього фінансування заходів лісовпорядкування, а також потужної контролюючої ролі лісовпорядкування з подальшим зворотним зв’язком з лісогосподарськими установами щодо виконання. Айзенхауер також звернув увагу на зростаючу багатофункціональність використання лісових земель, що включає в себе не тільки виробництво деревини, але й цілий ряд екологічних та соціальних вимог громадськості. “Сучасна, ефективна система управління лісовими ресурсами повинна адекватно відображати ці зростаючі суспільні потреби”, – сказав Айзенхауер. Він також торкнувся питання сучасних систем інвентаризації та, в цьому контексті, аутсорсингу комерційних надавачів послуг, де запропонував уникати залежності та розвивати достатні державні ІТ-ресурси.

Під час дискусії було обговорено широке коло питань, серед яких тривале адміністрування невідкладних лісогосподарських заходів, а також висока частка суцільних рубок у загальному обсязі рубок в Україні.

Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, звернув увагу на недостатній потенціал Міндовкілля, пов’язаний з питаннями виробництва деревини та планування лісогосподарської діяльності. З огляду на це, він закликав представників лісової та деревообробної галузі активізувати свою лобістську діяльність: “Міндовкілля має збільшити можливості, пов’язані з багатофункціональним використанням лісових земель, зокрема, з виробництвом та міжнародною торгівлею деревиною. Від такого підходу виграють лісозаготівельна та деревообробна галузі”, – сказав Зассе. З метою передачі досвіду Німеччини у сфері управління лісовими ресурсами в Україні, проєкт SFI вивчатиме можливості для стажування в Німеччині провідних спеціалістів української системи управління лісовими ресурсами, а також надасть коментарі до української нормативно-правової бази у сфері лісовпорядкування на основі німецького досвіду.

Відео Zoom конференції 11.07.23

Презентація до круглого столу ‘’Формування ефективної організації та структури управління лісовпорядкуванням України після закінчення війни’’

Звіт Д.-Р. Айзенхауера

Додаток 2

Додаток 3

Звіт В.Савчина