З 14.01 по 19.01.2024 року Програма лісових експертів Німецької асоціації лісового господарства організувала спеціалізовану інформаційну поїздку для українських фахівців лісового господарства до Німеччини. Сабіне Кюлінг привітала учасників, серед яких були представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державного агентства лісових ресурсів України, його територіальних органів, Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об’єднання, Центру національної інвентаризації лісів та інших важливих ділових та наукових установ. Основною метою цієї поїздки було надання вичерпної інформації про державне управління та практичне ведення лісового господарства в Німеччині, зокрема про досвід організації та проведення Федеральної інвентаризації лісів, а також розбудова потенціалу в цій сфері з метою отримання висновків для подальшого розвитку національної інвентаризації лісів (НІЛ) в Україні.

Від імені Федерального міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL) учасників привітала д-р Каталін Шолімоші. Вона подякувала українським партнерам за інтенсивну співпрацю, відзначила німецьку підтримку та високо оцінила досягнення в Україні, незважаючи на тривалу агресію з боку Росії. Вона підкреслила незмінну зацікавленість Федерального уряду в подальшій підтримці лісового сектору України.

Віктор Смаль, голова Держлісагентства, поінформував про значні виклики в українському лісовому секторі, спричинені російською війною. Він зазначив, що за підтримки BMEL проєкт SFI зробив важливий внесок у придбання пошкодженого та втраченого обладнання для інвентаризації, а також у збір польових даних НІЛ та надав консультативну допомогу щодо розробки інвентаризації на основі дистанційного зондування Землі (ДЗЗ-інвентаризація) для всієї України.

Під час експертної дискусії щодо фінансування BMEL в рамках проєкту “Впровадження сталого лісового господарства” (SFI) представники українських партнерських установ, а також ФАО підкреслили важливість підтримки з боку проєкту SFI. “Подальша робота проєкту має бути зосереджена на комплексному перегляді методології НІЛ та використанні результатів ДЗЗ-Інвентаризації для моделювання потенційної пропозиції необробленої деревини”, – зазначив Віктор Мельниченко, генеральний директор Укрдержліспроекту.

Особлива увага була приділена німецькому досвіду у проведенні Федеральної інвентаризації лісів (BWI). Фахівці BMEL, Федерального інституту Тюнена та Центру лісової компетентності землі Бранденбург (LFE) надали інформацію про багаторічний досвід збору даних, їх обробку та публікації результатів BWI. Комплексна, офіційно затверджена методологія, узгоджена з ключовими зацікавленими сторонами, добре розроблене і перевірене програмне забезпечення, а також достатня підготовка персоналу, який проводить інвентаризацію, були представлені як найважливіші передумови для успішного впровадження НІЛ.

Українські учасники мали можливість долучитися до кількох спеціалізованих заходів, а саме: “Німеччина підтримує українське лісове господарство – потенціал, виклики та можливості для лісового господарства та деревообробної промисловості України”, організований Німецькою лісовою радою за дорученням федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія.

З метою поглиблення розуміння особливостей ведення лісового господарства в Німеччині з особливим акцентом на зміну клімату група також відвідала лісове господарство Корин, що належить до Лісового департаменту землі Бранденбург та Федерального управління лісового господарства Західного Бранденбургу. Учасники високо оцінили організацію навчального туру та визнали, що отримали нові знання про лісове господарство Німеччини, зокрема, про підходи та методологію НІЛ. Вони запропонували провести наступну навчальну поїздку з інших складних питань лісової політики, таких як, наприклад, оцінка впливу на навколишнє середовище та запровадження у лісове господарство принципів наближеного до природи лісівництва.